Закладки (0)
Гель чи порошок - що краще для прання?
Гель чи порошок - що краще для прання?

На полицях все більше зустрічаються гелі для прання білизни. Це і флакони з кришкою, яку можна наповнити і покласти прямо разом з білизною в барабан машини, і дозовані капсули. Чи варто купувати гель або це просто мода і маркетинг в одному флаконі? І взагалі, який найкраще вибрати засіб для прання?

Гель для прання - це розчин поверхнево-активних речовин, повністю готовий до використання. На відміну від порошків, гелі мають більш м’яку миючу дію, що дозволяє використовувати їх для щоденного прання.

Як правило, гелі застосовуються при пранні в холодній і теплій воді. Рекомендації температурного режиму - 30-40 градусів, зазвичай це прання синтетики, вовни, сумішевих та делікатних тканин. Порошок же можуть використовуватися в більш широкому діапазоні - до 90 градусів. Тому їх «поле діяльності» - це традиційні льон і бавовна.

Гелем легко освіжити повсякденний одяг, він м’якше впливає на тканину. Але якщо вам потрібно відіпрати складні забруднення або сильно заношений одяг, то краще вибрати порошок і високу температуру води. Недарма для посилення роботи гелю розроблені капсули, що поміщаються безпосередньо в білизну і дозволяють минути процес вимивання засобів з завантажувального лотка. Тоді гель швидше розподіляється за обсягом води, починає діяти раніше і «в самому центрі подій».

Ручне прання за допомогою гелів не настільки ефективне. Під час роботи пральної машини відбувається так звана механоактивація, яка разом з хімічною дією гелю забезпечує достатній миючий ефект. При ручному пранні такого процесу не відбувається.

Порошок чи гель?

Перевага гелів - в зручному і точному дозуванні. Набагато точніше можна відміряти стаканчиком потрібну кількість або кинути в барабан пральної машини кілька капсул. Порошок ми сиплемо, як правило, «на око» - рідко коли в комплекті йде мірна ложечка.

Порошок неминуче пилить і може викликати подразнення очей і дихальних шляхів. За змістом пилу в порошку існують норми, але все одно він неминучий. Гель можна дозувати безпечно. Крім того, більшість упаковок прального порошку взагалі ніяк не вирішують проблему зберігання. Після розтину порошок так і стоїть відкритим, а значить, він може не тільки відволожитися, а й випадково розсипатися.

Процес розчинення гранул порошку може розтягнутися на весь цикл прання. Особливо якщо порошок відволожився і злипається в грудки, які розчинити ще важче - найчастіше це відбувається навіть в завантажувальному лотку. Приємного мало. Гель - вже розчин, і у нього немає частинок, здатних застрягти між волокнами тканини. Завдяки цьому він набагато ефективніше порошку при пранні в воді температурою 30-40 градусів.

А що всередині?

Основу будь-якого засобу для прання складають поверхнево-активні речовини (ПАР). Всім відомий лаурилсульфат натрію - найпростіша і ефективне, але і найбільш жорстка з них речовина - відноситься до класу аніонних ПАР.

Крім них, в гелях працюють ензими, або ферменти, що видаляють різні типи білкових забруднень. Практично всі пральні засоби для низькотемпературної прання на ринку сьогодні містять ензими. Ензими руйнуються в гарячій воді, і тому їх практично не використовують в засобах для високотемпературної прання - 60-90 градусів.

Один із спірних компонентів пральних гелів і порошків - фосфати. Їх роль - пом’якшення води. Фосфати є сильними забруднювачами, що викликають евтрофікацію водойм. Грубо кажучи, водойма «зацвітає», через зниження прозорості води в глибинних шарах не може відбуватися фотосинтез, і велика частина видів флори і фауни гине. У багатьох країнах фосфати заборонені до застосування в пральних засобах.

Саме тому вміст фосфатів у побутовій хімії жорстко регулюється. На даний момент майже всі виробники заявляють їх вміст в своїх засобах не більше 5%.

На жаль, на даний момент повністю позбутися від фосфатів у пральних засобах, зберігши їх ефективність, неможливо. Або доведеться збільшувати вміст ПАР - а це означає, що виполіскувати такий засіб буде набагато довше, або ставити вдома катіонно-обмінні фільтри для пом’якшення води, але це вже з області фантастики. Так що безфосфатні пральні засоби апріорі менш ефективні щодо забруднень.

В нашому, Інтернет-магазині  ви можете вигідно купити як гель для прання, такі пральний порошок від світових брендів, а також інші якісні миючі, чистячі, гігієнічні засоби, товари для дому.